Disability is not inability - prevention and rehabilitation for better life
- Projektnummer GLOBUS 2025-21
- Bevillingshaver The African Footprint Foundation
- Land Ghana
I Ghana ses der i takt med en øget levetid, en stigning i neurologiske sygdomme, som fx Parkinsons sygdom. Derudover er der, som i mange andre lande pga især øget levetid, en stigning i livsstilssygdomme som fx diabetes, hjerte- karsygdomme og lænde-ryg problematikker.
Projektet har til formål at styrke mulighederne for og bevidstheden om, hvordan træning og bevægelse både forebygger og rehabiliterer en lang række kroniske og livsstilsrelaterede sygdomme i Cape Coast, Ghana ved at engagere fysioterapeutstuderende i Ghana og i Danmark i forhold til realiseringen af FN’s verdensmål, eksemplificeret gennem udvekslingsaktiviteter (danske studerende i praktik i Ghana) samt et cirkulært projekt (container med træningsydstyr til Ghana).
Partnerne er African footprint Foundation, VIA University College samt University of Cape Coast og African Footprint International.
Info
Periode 01/06/2025 – 30/04/2026
Bevilling 199.517,00
Projektkategori Mindre projekter
Verdensmål
- Goal 3: Health
- Goal 4: Education
- Goal 10: Inequality
- Goal 17: Partnerships