Foto: Ole Ramsing
Hvad er diakoni i praksis? Det spørgsmål er i fokus, når Sommeroase i år inviterer til en håndfuld seminarer om global diakoni. Her har ildsjæle, der arbejder med kirkeligt udviklingssamarbejde i det daglige, planlagt en perlerække af spændende oplæg, som kan gøre dig klogere på, hvad global diakoni er for en størrelse, mens du nyder sommerferien med familien.
At finde fodfæste
Når sommercampen og familiefestivalen Sommeroase d. 11. juli løber af stablen, bliver det under temaet: At finde fodfæste. Et emne der bliver stadigt mere relevant i en verden fuld af rodløshed og splittelse. I den sammenhæng er en række seminarer om global diakoni linet op. Her vil repræsentanter fra kirkelige NGO’er dele erfaringer med, hvordan de kristne budskaber kan omsættes til konkret handling i verdens brændpunkter: dét der betegnes som global diakoni.
Oplægsholderne kommer fra organisationer, som støttes af CKU, der beskæftiger sig med global diakoni. Mercy Ships, All4Life, Viva Danmark, Israelsmissionen og Danske Kirkers Råd vil fortælle om, hvordan deres organisationers projekter styrker børns trivsel, fremmer fredelig sameksistens, værner om Skaberværket og hjælper ofre for krig og sygdom. Det er netop de emner, som danner grundlag for mange af de projekter, der årligt støttes med bevillinger fra CKU-puljen og puljen for tros- og religionsfrihed.
Sommeroase
– Familiefestival.
– I 2026 fra d. 11. til 18. juli.
– foregår i Horsens.
– Oplev taler, seminarer, koncerter, fællessang.
Læs mere her.
Indsatsen for børnebeskyttelse
CKU har for nyligt overstået forårets bevillingsrunde til de to puljer, hvor der samlet blev bevilliget lige knap 14 mio. kr. til 15 forskellige projekter med global diakoni for øje. Især børns trivsel og børnebeskyttelse gik igen i flere af de projekter, der modtog støtte. Blandt andet et større projekt i Zimbabwe, som Viva Danmark står i spidsen for.
Viva Danmarks direktør, Kent Grinderslev Rasmussen er en af oplægsholderne, man kan få fornøjelsen af at opleve på årets Sommeroase. Oplægget vil foregå onsdag d. 15. juli, kl. 13.15 – 14.15. Her kommer han til at fortælle om, hvordan organisationen arbejder med global diakoni i forhold til børn. I hans oplæg undersøger han forståelsen af Guds syn på børn, og rejser spørgsmålet: Hvorfor bliver det taget for givet, at Gud elsker børn?
Kent Grinderslev Rasmussen fortæller:
”Når vi taler om Guds syn på børn, bryder Bibelen på flere måder med sin samtid. I mange oldtidskulturer blev børn primært betragtet som familiens fremtidige arbejdskraft, arvinger eller bærere af forældrenes status og interesser. Bibelen giver derimod børn en selvstændig værdi, fordi de er skabt i Guds billede og elsket af Gud på lige fod med voksne. Børn er ikke blot modtagere af voksnes omsorg; de bliver ligefrem fremhævet som forbilleder i troen”
Dét er grundlaget for Viva Danmarks arbejde med at omsætte kristne værdier til handling i den verden, vi lever i. Blandt andet i form af global diakoni, der tager hånd om børns trivsel. Han forklarer videre, hvordan det fungerer som løftestang for organisationens arbejde i det daglige:
”Bibelen gør det klart, at Gud bedømmer et samfund på, hvordan det behandler sine mest sårbare medlemmer. Gennem profeterne møder vi igen og igen et krav om retfærdighed over for dem, der har mindst magt, herunder børn. I Viva Danmark ønsker vi at udruste kirken til at omsætte denne forståelse til praksis ved at arbejde for, at børn vokser op trygt, beskyttet og med mulighed for at udfolde det potentiale, Gud har lagt i dem”
Diakoni i Zimbabwe
Viva Danmarks tilgang til global diakoni og børnebeskyttelse vækker genklang i organisationens nye projekt i Zimbabwe, der blev skudt i gang ved udgangen af juni måned. Projektet Positive Parenting for Safe, Nurturing, and Resilient Families in Zimbabwe beskæftiger sig med at promovere positivt, rettighedsbaseret forældreskab, der har til formål at mindske graden af vold mod børn. Dét bliver gjort ved at række ud til lokale forældre, omsorgspersoner og ledere gennem nogle af de religiøse fællesskaber, der allerede er etableret, i Zimbabwe.
Projektet ligger i tråd med både Viva Danmarks tilgang til børnebeskyttelse som trosbaseret organisation, og CKU’s strategiske mål om at forbedre børns trivsel på verdensplan.
Skal du på Sommeroase i år, har du mulighed for at høre endnu mere om, hvordan kirkelige NGO’er arbejder med diakoni i det daglige, og blandt andet få indblik i, hvordan de arbejder for en bedre fremtid for børn i hele verden.